Podróż ze swoim pupilem to zawsze wyzwanie dla psa i jego Opiekunów. Dzięki wielu rozwiązaniom transportowym, które są dostępne na rynku możemy bezpiecznie przewieźć zwierzaka z punktu A do punktu B. Przed samą podróżą jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, które powinniśmy wdrożyć tak abyśmy my i pies czuli się bezpiecznie i komfortowo przez cały ten czas. Przede wszystkim wszystko zależy od charakteru jaki ma nasz pupil. Niezależnie od długości trasy trzeba mieć z tyłu głowy fakt, iż nawet najbardziej spokojne zwierzę w sytuacji stresowej może się zachować nieprzewidywalnie i całkowicie inaczej niż mogliśmy sobie wyobrazić.
Jak zapewnić psu bezpieczne miejsce w czasie transportu?
Rynek zoologiczny oferuje wiele produktów, które pomogą uprzyjemnić transport samochodowy naszych pupili. Jeśli nasz pies jest psem początkującym w kwestii transportowej, warto zastanowić się nad szelkami oraz odpowiednim transporterem lub klatką transportową, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa dla naszego psa. Dzięki konstrukcjom takich produktów psa w razie konieczności można szybko wydostać na zewnątrz, a w trakcie jazdy nie będzie miał on możliwości by przedostać się na przednie siedzenie, co jest niezbyt bezpieczne. Dla nieco większych „wyjadaczy” podróżników można pokusić się o nieco większą swobodę, gdyż są one już nauczone tego jak powinny zachować się w trakcie drogi.
Sklepy zoologiczne oferują również takie zabezpieczenie w postaci pasów czy szelek dostosowanych do konkretnych celów i kojce na tylne siedzenie. Psy, które są już przyzwyczajone do takich podróży nie będą panikować czy wyć i ujadać ze strachu. Dlatego w następnych etapach przyuczania są do bardziej swobodnej jazdy samochodem warto zakupić coś takiego jak siatka zabezpieczająca, którą można zamocować na tyłach przednich siedzeń. Dzięki temu ograniczymy możliwość przemieszczania się pupila po samochodzie podczas podróży. Takie chodzenie w jedną i drugą stronę może generować niepotrzebne stresy i rozproszenie uwagi u kierowcy, a to finalnie może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Jak nauczyć psa by był spokojny w podróży?
Przede wszystkim pierwsze podróże psa w samochodzie powinny być krótkie. Dobrze jest też „zatrudnić” osobę towarzyszącą, która przy okazji pokaże psu, że taka podróż to nic strasznego. Jeśli mamy przed sobą transport, który będzie trwał wiele godzin, ważnym jest aby pies nie był najedzony „do pełna”. Posiłek powinien być mniejszy niż zazwyczaj i bardziej lekkostrawny, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych wymiotów spowodowanych chorobą lokomocyjną. Dodatkowo, jeśli pies nas wybitnie stresuje się samą jazdą samochodem to zdecydowanie warto zasięgnąć wpierw opinii behawiorysty oraz weterynarza, który ewentualnie wdroży łagodne środki uspokajające. Przewożenie psa w samochodzie to ogromne przeżycie zarówno dla psa jak i właściciela, dlatego obowiązkiem Opiekuna jest podjęcie takich kroków by zapewnić swojemu pupilowi maksimum poczucia bezpieczeństwa.
Ponadto dobrze jest zabezpieczyć tylne siedzenia specjalnym kojcem, który zapewnia swobodę ruchu lub właśnie zastanowić się nad kupnem klatki transportowej lub transportera jeśli nie jesteśmy pewni tego jak zachowa się zwierzę. Kwestią, której nie powinniśmy pozwalać psu uskuteczniać podczas jazdy jest nadmierne wychylanie głowy z okna samochodu. Jest to mało bezpieczne i stereotypowe zachowanie „króla szos”, które może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji oraz ewentualnego zapalenia psich spojówek i uszu. Ponadto na drogę dobrze jest zaopatrzyć się w podkłady higieniczne, które zapobiegną katastrofie w postaci zasikanej tapicerki. Dodatkiem, który powinien się oczywiście znaleźć w naszym wyposażeniu jest również podróżna miska z wodą dla naszego pupila. Koniecznym jest również wyposażenie psa w adresówkę i chipa z zarejestrowanym adresem w bazie (najlepiej kilku – wtedy podczas ewentualnych poszukiwań zaginionego psa fakt, iż wróci do domu jest znacznie bliższy do zrealizowania), gdyż mogą się zdążyć nieprzewidziane sytuacje i trzeba być zabezpieczonym na każdą możliwą ewentualność.
Zastosowanie wszystkich porad, które zostały opisane powyżej to tylko początek przygody z bezpiecznymi podróżami razem ze swoim psiakiem. Dzięki komfortowemu miejscu, gdzie pies może położyć się i odpoczywać w trakcie jazdy, Opiekun zyskuje odrobinę więcej spokoju i pewności, że pupil jest dobrze zabezpieczony. W przypadku wstępnych podróży warto również zwrócić uwagę na fakt, iż warto młodego (ale i nie tylko) przyuczać do tego, że samochód nie jest złem wcielonym i jazda nim może być całkiem przyjemna. Dlatego ważne jest aby odpowiednio podejść do tematu psa w samochodzie. Przed nami sezon urlopowy, wiele miejsc zgadza się na pobyt pupila razem z Opiekunem, więc warto wykorzystać fakt, iż mamy możliwość spędzić trochę czasu z rodziną oraz psem, który na co dzień ma nas przez ograniczoną ilość czasu!